Baca Sızdırmazlık Testinin Sağladığı Yararlar
Şehrin içerisinde tehlike yaratmaya meyilli olan faktörlerden birisi bacalardır. Bu yüzden bacaların kurallara uygun olarak, teknik şartlara uygun olarak, yasalara uygun olarak yapılması önem arz etmektedir. Bu faktörler göz ardı edilerek yapılan bacalar, zehirlenmelere yol açtığı gibi, yangın gibi büyük afetlerin meydana gelmesine de neden olmaktadır. Can ve mal kayıplarının yaşanmaması için baca uygunluk raporunun mutlaka alınmış olması gerekir. Hazırlanan raporda bacanın yapılması için bir sorun teşkil etmediği ifade edilir, sızdırmazlık testi olumlu şekilde sonuç verirse, bacanın yapımı için gerekli işlemlere başlanır. Bu test uzman ve alanında başarı sağlamış kurum ve kişiler tarafından itinayla yapılmakta olup, büyük bir titizlik isteyen bir iştir. Büyük yangınların çoğunda, baca sızdırmazlık testinin yaptırılmamış olduğu ortaya çıkmaktadır.
Baca muayene işlemlerinin yapılması durumunda birçok faydayı evinizde, iş yerinizde yaşarsınız. Hava kontrollerinin yapılması, baca sensörlerinin uygun yerlerde bulundurulması, baca yüksekliğinin ayarlanması gibi konularda fayda sağlayacağınız için, yangın ve olası tehlikelere karşı eviniz veya iş yeriniz koruma altına alınmış olacaktır. Sızdırmazlık testinin uygulanabileceği yerler arasında şunlar sayılabilir:
  • Apartmanlar,
  • Müstakil evler,
  • İş yerleri,
  • Devlet daireleri.
Uygun Yapılan İşlemler Sonrasında Güvenilir Hizmet
Eviniz veya iş yeriniz için yaptırmak istediğiniz baca işinde, raporun alınmamış olması, hayati tehlikenin ortaya çıkabileceğinin göstergesidir. Bunun da haricinde baca muayenesini yaptırmış olsanız bile, uygunluk raporunun verilmediği yerler de bulunmaktadır. Uzmanlar tarafından bu rapora olumlu yanıt verilmemesi halinde, kanunda yasal olarak belirtilen işlemleri ve malzemeleri temin etmeniz gerekir. Aksi takdirde yasal bir işlem olmadan baca işlemini yaparsanız, sorumluluk sizlere ait olacaktır. Kanunlara uygun olarak yapılan bacalar, sorun çıkarmamakta, can ve mal kaybı yaşanmasının önüne geçmektedir. Kanunda birçok maddeye yer verilmekle birlikte, en önemli konulardan birisi, seçilecek malzemelerin kaliteli olmasıdır. Kalitesiz ve ince malzemeler, yanma sırasında çok çabuk deforme olacağı için, yangın çıkmasına yol açacağı için, bu konuda dikkatli olmanız gerekir. Eğer kalitesiz bir malzeme kullanacaksanız, uygunluk raporunuz olumlu olarak sonuçlanmayacaktır.
Sızdırmazlık Testi Öncesi Ve Sonrası
Sızdırmazlık testinin özel olarak imal edilmiş teknik aletlerle yapıldığı bilinmektedir. Özel ölçüm yapan hassas aletler sayesinde, bacada sızdırmazlık olup olmadığı anlaşılmaktadır. Sızdırmazlık yapan bir nokta varsa, sızdırma yapan yer tespit edilmektedir. Ancak bacada herhangi bir sızdırma yapan yer yoksa raporunuz olumlu sonuçlanacaktır. Can kaybı, mal kaybı olmaması için bu işlemin yapılması zorunluluk haline gelmiştir. Özellikle inşaat işiyle veya müteahhitlik işiyle uğraşan kişilerin, bu testi almadan iş yapmaları, yasal olarak suç olduğu için cezai yaptırım uygulanmasına yol açmaktadır. Akredite baca kontrolü öncesinde bazı işlemlerin yapılması gerekir. Bu sayede testin sonucunun olumlu geleceğinin unutulmaması gerekir. Öncelikle bacanın iyice temizlenmesi gerekir. Özenli bir temizlik sonrasında bacanız rahat bir çekiş sağlayacağı gibi, baca yanmalarının da önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır. Çoğu ev veya iş yerinin bacada biriken kurumların yanmaya başlamasıyla alev aldığı görülmektedir.
Yoğun şekilde çalışan iş yerlerinin bacaları, zamanla ısınmaya karşı dayanıksız hale gelmektedir. Sızdırmazlık testinin öncesinde gerekli bakımların yapılması testin sonucu açısından önem taşımaktadır. Karbondioksit gazının iş yerlerinde daha fazla olduğu bilinen bir gerçektir. Bu yüzden çalışanlarınızın hayatını riske atmamalı, düzenli aralıklarla bacaların temizliğini, bakımını yaptırmalı, sızdırmazlık testinden geçirmelisiniz. Test sonucunun olumlu olması durumunda, doğalgazınız açılır, ev veya iş yeriniz kullanıma hazır hale getirilir. Test sonuçlarına göre yapılan bir baca ise sorun teşkil etmeden, güvenli bir çalışma sistemi içerisinde çalışmaya devam edecektir. Maddi ve manevi olarak kayıp yaşamamak adına, bacalarınızı düzenli olarak kontrol etmeli, özel ölçüm makinelerle kontrolünü gerçekleştirmeli, sorun olması durumunda sorunun giderilmesi için gereken ne ise yapılması konusunda gerekli özeni göstermelisiniz. Testin alınması için gerekli önlemleri ve hazırlıkları tamamlamanız gerektiği gibi, testin yapımı sonrasında da bacanızın bakım ve kontrolünü ihmal etmemeniz gerekir. Gereken özeni gösterdiğiniz takdirde yasal olarak da hiçbir sorunla karşı karşıya kalmazsınız.

Baca Muayene

Baca Muayene İşleminin Faydaları
Birçok iş yeri ve ev, bacaların temizlenmemesinden, bacaların özensiz ve bilinçsiz yapılmasından, kalitesiz malzemeyle yapılmış olmasından dolayı yangınla sonuçlanmaktadır. Büyük kayıpların yaşandığı bu gibi afetlerin sonucunda ise büyük üzüntüler yaşandığı görülmektedir. İşinin ehli olmayan kişiler tarafından, kalitesiz malzemeyle ve yasalara uyulmadan yapıla baca yapımı işlemleri, kayıplara yol açacak boyutlarda sorun çıkarmaktadır. Bilinçsiz şekilde, işlemine ve tekniğine uygun olmadan yapılan bacalar, içerisinde yanma maddesi olarak ne kullanılırsa kullanılsın, sorun teşkil edecektir. Oysa bacanızı yaptırmak istediğiniz anda, baca muayene işlemini yaptırsanız böyle bir sorunla karşı karşıya kalmazsınız. Çünkü baca muayene işlemi yasal bir gereklilik olup, ev ve iş yerlerinde mutlaka yaptırılması gereken bir işlemdir. Yaptırılmaması durumunda olası bir tehlike anında bu durumun ortaya çıkması, sizi cezai yaptırıma tabii edecektir. Yasal zorunluluk haline gelen bu işlem, sadece sizin veya o yerde bulunanların değil; çevrede bulunanların da güvenliği için önemlidir. Baca muayene işlemini yaptırmanın birçok faydası bulunmaktadır.
Bunlardan bazıları şunlardır:
  • Bacanın yükseklik seviyesi ölçüldüğü için iyi bir çekiş gücü sağlayacaktır.
  • Ev veya iş yerinizin içerisine karbondioksit gazının sirayet etmemesine yardımcı olacaktır.
  • Hava sensörlerinin ayarlanmış olması, rüzgar gibi hava olaylarından etkilenmemesine yardımcı olacaktır.
  • Yangına mahal vermeyip, can ve mal kaybının yaşanmasına imkan tanımayacaktır.
Koşulların Sağlanması Aşaması
Ev veya iş yerine baca yaptıracak olan kişiler, maliyeti düşürmek adına bazı noktalarda esnek davranışlar sergilemektedir. Bu alanlardan birisi de, baca yapımı sırasında kullanılan malzemelerin kalitesiz ve ucuz ürünlerden seçilmesidir. Bu durumun önüne geçilmesi için baca muayene işlemi yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Ancak birçok insan özellikle evleri için baca yaparken, bu durumu göz ardı etmekte, yasal işlemleri başlatmamaktadır. Sonrasında ise olası bir sorun da büyük kayıplar yaşamaktadır. Bilinçli olarak hareket etmeli, tüm tedbirleri almalısınız. Baca muayene işlemi yapılmadan önce bazı koşulların sağlanması gerekmektedir. Bunlardan bazıları şöyledir: Baca yapımı için kullanılacak ürünleri en iyi firmaların ürünlerinden seçmeniz gerekir. İyi izole edilmiş ürünleri tercih etmeli, yüksek sıcaklığa ve hava olaylarına karşı dayanıklı olan malzemeleri tercih etmelisiniz. Muayene işlemi başlamadan önce, önceden var olan bir bacanız varsa iyice temizlemeniz tavsiye edilmektedir. Düzenli aralıklarla temizlenen bir bacanın ömrü uzun olacağı gibi, maddi ve manevi kayıplar yaşamamanızda da faydalı olacaktır. Hava kanallarını kontrol ettirmeli, sıcaklığa dayanıklı yapı malzemelerini satın almalısınız. Güvenilir firmaların ürünlerini tercih ederek, muayene işleminizden sorunsuz bir şekilde çıkabilir, bacanızı rahatça ve güvenle kullanabilirsiniz.
Test Sonucunun Değerlendirilmesi
Bacalarınızı muayene eden kişiler, uzman kişilerdir. Bu kişilerin yapmış olduğu muayene işlemi sonrasında sizlere rapor verilmektedir. Sızdırmazlık testinden geçen bacanız, olumlu bir sonuçla raporlandırılırsa, güvenli bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak raporun sonucunda olumsuz durumlar görülürse, bacanızın yapımı ve kullanımı durdurulacaktır. Bu noktada test sonucunun iyi değerlendirilip anlaşılması önem arz etmektedir. Bacanın yapımı için kullanılan malzemelerin kalitesiz olduğu kararı verildiyse, baca yapımı için seçmiş olduğunuz ürünün kalitesiz malzemeden imal edilmiş olduğunu ve TSE belgesinin olmadığını anlamanız gerekir. En kısa süre içerisinde bu noktada çalışmalara başlamalı, kaliteli ve TSE belgeleri ürünleri bacanız için kullanmanız gerekir. Doğalgaz ile çalışan bir binanız varsa, testin olumlu sonuçlanması sonrasında kullanabilirsiniz. Doğalgaz şirketine rapor sunulur ve doğalgazın açılması için işlemlere başlayabilirsiniz. Doğalgazınızı kullanamaya başlamanız için bu işlemlerin yapılmış olması yasal bir zorunluluk haline gelmiştir. Aksi takdirde doğalgaz şirketi başvurunuzu dikkate almayacaktır. Çünkü doğalgazın kullanılması için bacanın uygunluğunun önemi büyüktür. Bacada sorun olması durumunda, olası tehlikeleri önlemek adına ve doğalgaz şirketini suçlamamak adına bu işlemlerin yapılması gerekmektedir. Kendiniz, yakınlarınız ve çevreniz için yasal işlemleri yapmalı, kaçak işlemlerin önüne geçmeli, tehlikeye ihtimal dahi vermemelisiniz. Bu işlemler sonrasında belirli aralıklarla bacanızın temizliğini yapar veya yaptırırsanız, bacanızın çekim gücünü ve akımını arttırmış olur, uzun yıllar size hizmet etmesini sağlamış olursunuz.

Baca Uygunluk Kontrolü

Baca Uygunluk Kontrolü Yaptırmanın Faydaları 

Evinizde veya işyerinizde yer alan bacaların düzenli kontrol edilmesi gazın dışarı çıkmasında etkin rol oynayacaktır. Bacaların testlerinin yapılması yasal bir zorunluluk içermektedir. Ayrıca gazınızı kullanabilmeniz için baca uygunluk testlerinin tamamlanmış olması gerekir. Tüm bu testler uzman kurumlardan tarafından yapılmaktadır. Bacaların montajı konusunda mutlaka kaliteli malzemeler seçilmelidir. Bu sayede çıkan sıcaklığa karşı malzeme dayanıklılık sağlayacak ve uzun süreli kullanım imkanı sunacaktır. Bacaların uygunluk kontrollerinin yapılması aşamasında özel cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihazlar yardımı ile bacaların gaz sızdırıp sızdırmadığı kontrol edilir. Uygunluk kontrolleri mutlaka alanında uzman personel tarafından yapılmalıdır. Ayrıca belirli yetkilere sahip uzman kurumlar tarafından da denetlenmektedir. Bacaların uygunluk kontrolleri sonrası baca uygunluk belgesi verilir. Bu belge sonrası gaz açılımı için başvuru yapabilirsiniz.

Baca Uygunluk Kontrolünü Kim Yapar

Baca uygunluk kontrolleri belli yetkilere sahip kurumlar tarafından denetlenir ve uygunluk kontrolleri yapılır. Baca kontrollerinin nasıl yapılacağı yasal olarak belirlenmiştir. Ayrıca kanunda yasal zorunluluk olarak ön plana alınmıştır. Gaz kullanımı isteniyor ise bu bacaların yeterlilik durumlarının olması gerekir. Baca muayene işlemi profesyonellik gerektiren bir işlemdir. Özellikle baca malzemelerinin kaliteli yapıda olması muayenenin başarılı geçmesine neden olacaktır.

Baca Uygunluk Kontrolünün Faydaları Nelerdir

Kullandığınız gazın dışarı atılmasında yarar sağlayan bacanın gereken şekilde çalışmasını sağlar. Bacanın çekiç gücü sayesinde istenilen verim de artış olacaktır. Ayrıca gazınızı aktif olarak kullanabilmenin yolu uygunluk kontrolünden geçmektedir. Bunun için bacaların yasal çerçeve içerisinde hazırlanmış olması gerekir. Bacaların nasıl olması ve ne tür malzemelerden yapılması yasal olarak hazırlanmıştır.

Sızdırmazlık Testinin Önemi

Sızdırmazlık testi bacanın güvenilir bir şekilde kullanılması için yapılmaktadır. İlgili kurum tarafından yapılan bu testte bacanın herhangi bir bölgesinden kaçak olup olmadığı kontrol edilir. Eğer baca içerisinde gaz kaçağı mevcut ise tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bunun için gerekli önlemler alınarak tekrar sızdırmazlık testi yapılması gerekir. Baca içerisinde kullanılan ürünler sıcağa karşı duyarlı maddelerden oluşmalıdır. Sızdırmazlık testi de yasal çerçeve içerisinde yer almaktadır. Sızdırmazlık testinin amacı baca içerisinde gazın güvenli bir şekilde dışarı çıkmasını sağlamak için yapılır. Gaz dışarı çıkar iken yolda herhangi bir sızdırma yapar ise sızdırmazlık testi ile bulunur. Bunun için Akredite baca kontrolü mutlaka yapılmalıdır.

Doğalgaz kullanımı günümüzde gittikçe yaygınlaşmaktadır. Kullanımı kolay ve temiz olması ile de kolaylık sağlamaktadır. Gaz yanıcı bir madde olduğundan dolayı gerekli tedbirlerin alınarak kullanılması gerekir. Uygunluk testleri sizin güvenliğiniz için yapılır. Ayrıca her gaz kullanımı için ayrı olarak yapılmaktadır. Tüm bu testler yetki  verilen uzman kurumlar tarafından profesyonel bir şekilde yapılmaktadır. Eğer bacanız gerekli testleri tamamlamış ise gaz kullanımı açılmayacaktır. Bunun için yetkili kurumlardan baca ile ilgili proje örneklerini mutlaka almalı ve nasıl olması gerektiğini öğrenmelisiniz. Bacanın nasıl olması yasal çerçeve de belirlenmiştir. Bu çerçeve içerisinde yetkili kurumlar tüm testleri yaparak gazınızın açılmasına yardımcı olurlar. Kurum seçiminde ise mutlaka kurumsal hizmet veren ve alanında uzman kurumlar seçilmelidir. Bu sayede gazınızı daha profesyonel bir şekilde kullanabilirsiniz. Doğalgaz projesi kapsamı içerisinde yer alan bu raporlar doğru ve güvenilir kaynaklardan alınarak kuruma sunulmalıdır. Eğer verilen belgeler de yetersizlik söz konusu olur ise kurum sizden tekrar değerlendirme yapılmasını isteyecektir. Bunun projelerin güvenilir bir şekilde hazırlanması ve bacakların gerekli testlere tabi tutulduktan sonra gaz açılması istenmelidir. Bu sayede gaz kullanımı daha güvenilir bir şekilde olacaktır.